Yazı

Spiral Rezistanslar

Endüstriyel alanda hammadde olarak kullanılan çeşitli malzemelerin eritilerek sıvı forma getirilmesinde ya da istenen sıcaklık düzeyine getirilmesinde spiral rezistanslar da kullanılabiliyor. Son dönemde hem ilerleyen teknolojinin hem de yeni malzemelerin kullanılamaya başlanmasıyla birlikte pek çok farklı spiral rezistans çeşidi de üretilmeye başlandı. Bu sayede artık beklentileri çok daha fazla karşılayan pek çok yeni spiral rezistans çeşidi endüstriyel kullanıma kazandırılmış oldu.

Sıklıkla tercih edilen ve son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan sıcak yolluk rezistanslar kısa bir süre öncesine kadar plastik enjeksiyon memelerindeki sıcak yolluk sistemlerde kullanılması için tasarlanırken artık çok daha farklı alanlarda da kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda bu rezistanslar istenen watt seviyesinde imal edilebiliyor. Sonuç olarak spiral rezistans çeşitleri artık çok daha farklı amaçlara da hizmet etmeye başladı.

Filament özelliğe sahip olan spiral rezistanslar son derece özel bir sarım yöntemi kullanılarak imal ediliyor. Bu sarım yöntemi özel oksidasyon nitelikli direnç tellerini ömrünü arttırabiliyor. Filamentlerin yaydığı ışınlar 0.4 mm kalınlığında olan alüminyum malzemeden üretilmiş reflektörler yardımı ile yansıtılıyor. Bu alüminyum reflektörler hem toza hem de çizilmeye karşı yüksek mukavemet özelliğine sahip. Ayrıca söz konusu reflektörler % 92’nin üzerinde bir yansıtma özelliği sergileyebiliyor.

Rezistanslarların üretiminde kullanılan malzemeler aynı zamanda kullanım ömründe de belirleyici olabiliyor. En yeni spiral rezistans çeşitlerinin üretiminde en kaliteli malzemeler kullanıldığından, rezistanslar uzun süre kullanım olanağı tanıyabiliyor.