Yazı

Rezistans Nedir?

Rezistans nedir ?

Rezistans nedir, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel isimdir.

Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır.

Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

Rezistans üretimlerinde hammadde olarak demir, krom, nikel ve alüminyum gibi maddelerin yanı sıra bu maddelerin alaşımları da kullanılabilir. Üretimde kullanılan hammadde ya da alaşımlar aynı zamanda rezistansın performansında ve kalitesinde de belirleyici bir unsur olabilir.

Rezistans teli elektrik akımına karşı direnç göstermektedir. Elektrik konusunda direnç, iki uç arasına gerilim uygulanan bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Direnç “R” veya “r” harfleriyle gösterilmektedir.

Rezistanslar kendi içerisinde, boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpantin rezistans, otoklav rezistans gibi gruplara ayrılmaktadır. Fanlı sobalar başta olmak üzere panolarda, fritöz gibi ev aletlerinde, termometrelerde, çamaşır makinelerinde, cam ısıtıcılarında, bazı plakalarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Rezistanslar Nerelerde Kullanılır ?

Rezistans çeşitlerinin en yoğun şekilde kullanıldığı alanlar endüstriyel ısıtma alanlarıdır. Aynı zamanda elektrikli ev aletlerinin büyük bölümünde, termostatlı rezistanslar ve daha pek çok alanda rezistans çeşitlerine gereksinim duyulur.

Her geçen yıl rezistansların daha farklı alanlarda da kullanılmaya başladığını görüyoruz. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde geliştirilen en yeni ürünlerde de rezistans kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Bazı rezistans çeşitlerini sizler için aşağıda isimlerini sunuyoruz.